1. خانه
  2. زبان انگلیسی
  3. گرامر انگلیسی پیشرفته ۱
زبان انگلیسی

گرامر انگلیسی پیشرفته ۱

در زبان انگلیسی، ضرب المثل معروفی هست که معنی جالبی دارد. جمله ای ساده که حرف های زیادی برای گفتن دارد: «قلم از شمشیر قدرتمندتر است.» معنی این جمله ساده است: نوشتن و کلمات دو عنصر قدرتمند هستند، حتی قوی تر از یک شمشیر تیز! نوشتن بخش مهمی از راهی…

در زبان انگلیسی، ضرب المثل معروفی هست که معنی جالبی دارد.

جمله ای ساده که حرف های زیادی برای گفتن دارد:

«قلم از شمشیر قدرتمندتر است.»

معنی این جمله ساده است: نوشتن و کلمات دو عنصر قدرتمند هستند، حتی قوی تر از یک شمشیر تیز!

نوشتن بخش مهمی از راهی است که شما برای یادگیری زبان انگلیسی در آن قدم گذاشته اید.

هر چه مهارت بیشتری کسب کنید، می توانید با نوشتن، تجربه های بی نظیری در زبان انگلیسی داشته باشید.

اگر چه با پیشرفت دنیای دیجیتال، قلم جای خود را به کیبورد کامپیوتر یا لپ تاپ داده است، اما نیاز به مهارت در نوشتن متون انگلیسی به اندازه ی قبل مهم است.

اگر احساس می کنید توانایی نگارش متون انگلیسی را دارید و آماده اید تا چیز جدیدی یاد بگیرید، از سطح متوسطه به پیشرفته کوچ کنید و با دستور زبان پیشرفته زبان انگلیسی آشنا شوید! آماده شوید تا روش های جدید و هیجان انگیزی را یاد بگیرید تا با آن مهارت نگارش خود در زبان انگلیسی را تقویت کنید.

چرا تقویت مهارت در نویسندگی باعث می شود به زبان انگلیسی مسلط تر باشید؟
باید این حقیقت را بپذیریم که هنر نویسندگی همه جا هست و همه جا کاربرد دارد. چه روی جعبه ی مواد غذایی، چه روی اتوبوس هایی که در سطح شهر حرکت می کنند، حروف، کلمات، و جمله ها ما را احاطه کرده اند و هر جا را نگاه کنید این کلمات و جملات با ما حرف می زنند و با توجه به جایی که زندگی می کنید، نوشته ها گاها ممکن است به زبان انگلیسی باشند.

تقویت مهارت نویسندگی در زبان انگلیسی تقریبا در هر موقعیتی که باشید به شما کمک می کند.
دانستن گرامر پیشرفته ی انگلیسی کمک می کند توانایی درک مطلب بهتری داشته باشید که همه جا به کارتان می آید؛ در مواقع عادی مثل خواندن یک دفترچه راهنما، یا مواقع غیرعادی مثل نامه نوشتن به ملکه الیزابت، نامه نوشتن به یک دوست که زبان غیررسمی دارد، یا خواندن قرارداد کاری که حالت رسمی نوشتار است.

از آنجایی که در نوشتن، حس های مختلف درگیر هستند، تقویت نگارش به زبان انگلیسی، دانش شما از زبان انگلیسی را هم تقویت می کند. اگر به روش های سنتی نوشتن یعنی کاغذ و قلم علاقمند باشید، چشم و گوشتان هم الگوهای گرامری و نحوه ی نوشتن آن ها را تمرین می کند. حتی مثل دوران دبستان می توانید موقع نوشتن، جمله ها را بلند بخوانید تا مکالمه را هم تقویت کنید. با استفاده از تمام این حس ها موقع نوشتن، شانس این را دارید که انگلیسی را بهتر و عمیق تر یاد بگیرید.

بنابراین، نوشتن باعث می شود دانش زبانی و مهارت های ارتباطی تان تقویت شود تا در محیط کار، روابط اجتماعی، و زندگی روزمره موقعیت های بهتری داشته باشید.

یادگیری گرامر برای نگارش متون رسمی، در هر سطحی که باشید زبان انگلیسی شما را تقویت می کند.
ممکن این سوال برایتان پیش بیاید که «چرا باید گرامر پیشرفته یاد بگیرم وقتی معمولا از نگارش پیشرفته و رسمی استفاده نمی کنم؟». ممکن است دلیل این کار خیلی واضح نباشد اما مفاهیم گرامر پیشرفته، زیربنای انگلیسی ساده و حتی غیررسمی ای است که هرروز از آن استفاده می کنیم.

زبان انگلیسی زمانی شکل گرفت و توسعه پیدا کرد که رسمی بودن در جامعه عادی بود. بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، زبان به شکل امروزی که ساده تر و اجتماعی تر است تغییر کرد.

پس نتیجه می گیریم زبان غیررسمی و روزمره امروز از زبان انگلیسی پیشرفته و رسمی منشأ می گیرد. در واقع، زبان روزمره ای که با آن سر و کار داریم، شکل ساده تر زبان رسمی و پیشرفته است. اگر گرامر پیشرفته را بدانید، عبارات محاوره ای و اصطلاحات روزمره، بحث های سرگرم کننده و خنده دار، و مکالمات روزمره را بهتر متوجه می شوید. یادگیری گرامر پیشرفته زبان انگلیسی باعث می شود در نوشتن و هر کار دیگری موفق باشید و درک وسیع تری از ساختار و کاربردهای زبان در سطوح مختلف داشته باشید.

چهار مهارت در گرامر پیشرفته انگلیسی که برای نگارش یک متن تأثیرگذار لازم است
1) به نوشتن جملات مرکب و پیچیده مسلط شوید

درک اینکه جملات چطور کنار هم قرار می گیرند، کمک می کند تا زبان نگارش یا مکالمه ی جذاب تر و بهتری داشته باشید. مثل آجرهای یک ساختمان، جملات هم از قسمت های کوچک تری تشکیل شده اند که برای ساخت یک متن کامل، لازم و ضروری هستند.

قدم به قدم و با تمرین می توان به این دانش رسید

با یک جمله ساده شروع می کنیم؛ این جمله از یک فاعل و کاری که در حال انجام است تشکیل شده، معنی دارد و تقریباً کوتاه است.

.I am replying to your email

[من] دارم به ایمیل شما جواب میدم.

جمله مرکب در مرحله بعدی شکل می گیرد. دو جمله ساده که کنار هم قرار بگیرند و با یک حرف ربط به هم مرتبط شوند؛ کلماتی مثل چون، و، ولی، اگر، و یا.

دو ایده یا پیام به هم مرتبط می شوند تا یک جمله طولانی تر تشکیل بدهند که جمله واره ی یات بیشتری دارد.

.I am replying to your email and I will write up the report today

من دارم به ایمیل شما جواب میدم و امروز گزارش رو خواهم نوشت.

در جمله ی بالا از زبان انگلیسی پیشرفته تری در مقایسه با جمله اول استفاده کردیم. در مرحله ی بعد، اجمله وارهای وابسته را به جملات اضافه می کنیم. وقتی جمله وارهء وابسته به جمله مرکب اضافه کنیم، در واقع یک جمله پیچیده تولید کرده ایم.

جملات پیچیده از یک جمله واره مستقل و یک جمله واره وابسته تشکیل شده اند.

جمله واره مستقل (independent clause)، قسمتی است که به تنهایی معنی دارد و معنی مشخصی را می رساند. به عبارت دیگر، اگر یک جمله واره مستقل را بخوانید کاملاً معنی دار است و از نظر گرامری هم کاملاَ درست نوشته شده است. در مثال بالا دو جمله واره مستقل را با استفاده از یک حرف ربط به هم متصل کردیم.

جمله واره وابسته (dependent clause)، گروهی از کلمات یا عبارات است که به تنهایی معنی ندارند و باید اطلاعات بیشتری درباره آن داشته باشید تا معنی آن مشخص شود. در این جمله واره ها، معمولا از کلماتی مانند “در حالی که، چون، به دلیل، اگرچه” و کلماتی از این قبیل استفاده می‌شود. جمله وارهء وابسته ممکن است یک فعل و یک فاعل داشته باشد ولی برای اینکه معنی واضح و درستی داشته باشد به یک جمله وارهء مستقل نیاز دارد.

وظیفه ی جمله واره وابسته اضافه کردن اطلاعات به جمله است. با استفاده از جمله واره های وابسته، می توانید به متنی که می نویسید معنی و مفهوم اضافه کنید. وقتی به جمله ای، یک جمله واره وابسته اضافه می کنید، به عبارتی تبدیل می شود که معنی اضافه ای را می رساند:

.I am replying to your email and I will write up the report today while I eat my lunch

من دارم به ایمیل شما جواب میدم و امروز وقتی دارم ناهار می خورم گزارش رو خواهم نوشت.

موفق شدید! این جمله در حال حاضر یک جمله پیچیده است

جمله واره های وابسته می توانند در آخر، اول یا وسط جمله قرار بگیرند:

.I am replying to your email and, while I eat my lunch today, I will write up the report

دارم به ایمیل شما جواب میدم و وقتی امروز دارم ناهار می خورم گزارش رو می نویسم.

اگر جمله واره مستقل را در ابتدا یا وسط جمله آوردید، از کاما (ویرگول) استفاده کنید تا جمله واره وابسته را از جمله واره مستقل جدا کند. همیشه نوشته تان را بخوانید تا مطمئن شوید اضافه کردن جمله واره وابسته معنی دارد. اگر معنی نداشت، آن را به جایی از جمله ببرید که معنی درستی داشته باشد.

تذکر مهم!

اگر چه ما در این مثال برای ساخت یک جمله پیچیده از یک جمله مرکب استفاده کردیم، اما جمله پیچیده لازم نیست حتما فقط یک جمله باشد. جمله پیچیده به یک جمله واره وابسته و یک جمله واره مستقل نیاز دارد که در کنار هم معنی داشته باشند.

مثال های بیشتری از جملات مستقل وجود دارند. در جملات زیر جمله واره وابسته با حروف پررنگ مشخص شده است.

.My toddler was singing while walking to school this morning

بچه من امروز صبح تو راه مدرسه آهنگ می خوند.

.Though the weather was cold, she wore her new summer dress outside

با اینکه هوا سرد بود، اون لباسای جدید تابستونیشو پوشید.

.When he was young, he was very adventurous and went on many camping trips

وقتی جوون بود، خیلی ماجراجو بود و کمپینگ زیاد رفته بود.

شما هم امتحان کنید! می توانید خودتان یک جمله پیچیده بنویسید؟

2) یاد بگیرید از مصدرها و اسم های مصدر استفاده کنید

هم مصدرها و هم اسم های مصدر عملی را توصیف می کنند که در یک جمله اتفاق می افتد.

این دو جمله واره در شکل فعلی با هم فرق دارند اما به هر حال هر دو بسیار کاربردی هستند. استفاده از هر دو تکنیک در نگارش باعث می شود در هنر نویسندگی ماهر شوید.

یک مصدر گروهی از کلمات هستند که به عنوان فعل عمل می کنند، یعنی در واقع، شکل اصلی هر فعل را مصدر می گویند. این گروه از کلمات از یک دستور کلی پیروی می کنند: با اضافه کردن “to” + شکل اصلی فعل یک مصدر ساخته می شود.

مطالعه کردن (to study)، کار کردن (to work)، ایمیل زدن (to email)، خوردن (to eat) و تبدیل شدن (to become) نمونه هایی از مصدرها هستند.

اسم مصدر، فعلی است که در زمان حال خودش استفاده شده است و با –ing تمام می شود. این نوع از جمله وارهای دستور زبان بسیار ویژه و مهم هستند چرا که گاهی می توانند علاوه بر اسم مصدر، اسم هم باشند. اسم مصدر فعالیتی را شرح می دهد که انجام شده است و یا در حال انجام است.

مطالعه، در حال مطالعه (studying)؛ کار، در حال کار (working) ؛ ایمیل، در حال ایمیل کردن (emailing) ؛ ملاقات، ملاقات کردن (meeting)؛ خوردن (eating)؛ و تبدیل شدن (becoming) مثال هایی از اسم مصدر هستند.

در ادامه مثال هایی از عبارات مصطلح روزانه آورده شده است، هر کدام با مصدرها و اسم مصدرها نوشته شده اند:

.Infinitive: I like to email first thing in the morning

.Gerund: I like emailing first thing in the morning

.Infinitive: I am to meet her after lunch

.Gerund: I am meeting her after lunch

.Infinitive: He needs some time to study

.Gerund: He needs some studying time

اکثر مواقع می توانید از هر دو صورت این افعال استفاده کنید و تغییر زیادی در معنی ایجاد نشود.

با اینحال، گاهی استفاده از مصدر و اسم مصدر می تواند معنی جمله را تغییر بدهد. به جمله های زیر دقت کنید:

.Infinitive: He will never forget to spend his money

.Gerund: He will never forget spending his money

.Infinitive: She is to talk to her boss

.Gerund: She is talking to the boss

تفاوت این جملات در زمان وقوع آن هاست. مصدر عملی را شرح می دهد که هنوز اتفاق نیافتاده ولی قرار است در آینده رخ بدهد، در حالیکه اسم مصدر عملی را توصیف می کند که اتفاق افتاده یا در حال انجام است.

تفاوت های نامحسوس تر را می توانید در جمله های زیر ببینید:

.(Infinitive: I’m afraid to fly (to New York tomorrow

.(Gerund: I’m afraid of flying (in an airplane

معمولا اسم مصدر برای بیان موضوعی کلی استفاده می شود که در اینجا ترس از پرواز با هواپیماست. در مقایسه مصدرها به طور مستقیم به موردی خاص اشاره دارند که در اینجا پرواز خاصی به نیویورک است که قرار است فردا از زمین بلند شود.

با استفاده و تمرین کردن، درک بهتری از تفاوت های این دو گروه از جمله وارهای جمله خواهید داشت.

3) با استفاده کردن از فعل های پیشرفته به نوشته تان رنگ و لعاب بدهید

تا این قسمت از مقاله حتما متوجه شده اید که زبان انگلیسی زبان سختی است چرا که قوانین گرامری زیادی دارد و این قوانین هم استثناهای زیادی دارند.

با اینکه یادگیری و استفاده از فعل های پیشرفته ممکن است سخت به نظر برسد، درک آن ها کمک می کند مهارت های زبان انگلیسی را در سطح بالاتری تجربه کنید. یادگیری، تمرین و تسلط در استفاده از شکل پیچیده و پیشرفته افعال باعث می شود زبان انگلیسی را نه فقط در نوشتار، بلکه در گفتار هم در سطوح بالا و به راحتی استفاده کنید.

در ادامه، دو مدل از فعل های پیشرفته را با هم مرور می کنیم: افعال بی قاعده و افعال دو جزئی (چندجزئی).

 

افعال بی قاعده

افعال در زبان انگلیسی پنج حالت دارند: مصدر (infinitive)، حال ساده (simple present)، گذشته ساده (simple past)، اسم مفعول (قسمت سوم فعل) (past participle)، و وجه وصفی (present participle). شکل فعلی که انتخاب می کنید به زمان وقوع فعل بستگی دارد.

بیاید فعل شروع کردن (start) که یک فعل با قاعده است را در نظر بگیریم. در پنج شکل و حالت افعال آن را معرفی می کنیم: to start (مصدر)، starts (حال ساده)، started (گذشته ساده)، started (قسمت سوم فعل) و starting (وجه وصفی).

تفاوت ها زمانی بهتر دیده می شود که در جمله قرار بگیرند:

.(Infinitive: He is to start the exam (soon

.(Simple present: She starts the exam (in half an hour)

.(Simple past: He started the exam (an hour ago)

.(Past participle: She started the exam (while she was sick)

.(Present participle: He is starting the exam (right now)

به این نکته دقت کنید که هم گذشته ساده و هم قسمت سوم فعل از یک قانون گرامری پیروی می کنند (-ed به انتهای فعل می چسبد و گذشته فعل ساخته می شود). این فعل یک فعل باقاعده است و همیشه از همین قانون پیروی می کند.

با این حال، افعال بی قاعده از این قوانین پیروی نمی کنند. این افعال برای ساختن زمان های گذشته ساده و قسمت سوم فعل تغییرات ناجوری می کنند که باید با مطالعه، تکرار، و تمرین آن ها را یاد بگیرید.

افعال بی قاعده در پنج شکل زیر نوشته می شوند:

to begin (مصدر)، begins (حال ساده)، began (گذشته ساده)، begun (قسمت سوم فعل) و beginning (وجه وصفی).

بعضی از افعال بی قاعده اصلا تغییر نمی کنند. آن ها مانند افعال با‌ قاعده از قوانین معمول و اضافه شدن ed به انتهای فعل پیروی نمی‌‌کنند یا هجی آنها از هجی ریشه اصلی فعل متفاوت نیست.

مانند فعل put که در هر پنج حالت یکسان است.

اگرچه ممکن است همین الان که این مقاله را می خوانید عمیقا به فکر رفته باشید، اما باید بدانید این یکی از قوانین گرامری زبان انگلیسی است که حتی بدون اینکه بدانید هم تا به امروز از آن درست استفاده کردید. برای تقویت این نکته گرامری پیشرفته، زیاد گوش بدهید و افعال را بشناسید و تلفظ و استفاده صحیح از آن ها در نوشتن یا صحبت کردن را بدانید. علاوه بر این، دانستن اینکه افعال با قاعده چطور تغییر شکل می دهند، باعث می شود از آن ها بهتر و درست تر استفاده کنید.

افعال عبارتی

افعال عبارتی ترکیبی از کلمات هستند که مثل یک فعل عمل می کنند.

فرمول افعال ترکیبی به این صورت است: فعل + حرف اضافه یا قید

حرف های اضافه و قیدهایی که در افعال عبارتی استفاده می شوند می توانند کلمات یکسان باشند. کلماتی مانند down، out، on، off، in و up مثال هایی از این قبیل هستند.

مثال هایی از افعال ترکیبی را در ادامه می بینید:

Get in, bring out, try on, calm down, put off, hold on

ما در جملات انگلیسی از افعال عبارتی هم مانند افعال با قاعده یا بی قاعده استفاده می کنیم. در ادامه مثال هایی آورده شده است که می توانید از آن ها برای نگارش متن های پیشرفته تر استفاده کنید:

.Please switch on your laptop

.You left out a word in this sentence

?Are you about to take off (leave) soon

.She will hand out the worksheets

افعال عبارتی در زبانی که به طور روزمره از آن استفاده می کنیم وجود دارند و همچنین در نگارش متن های تخصصی و پیشرفته رسمی هم از آن ها استفاده می کنیم. اینکه دوستی انگلیس زبان داشته باشید تا در درک معنی افعال عبارتی به شما کمک کند و به شما بگوید هر فعل را کجا و کی باید استفاده کنید خیلی خوب است. اگر چنین دوستی ندارید، یک پارتنر پیدا کنید که بتواند به خوبی با شما انگلیسی صحبت کند.

4) بیشتر متن را با استفاده از وجه مجهول(passive) بنویسید

تغییر دادن تمرکز یا تأکید در جمله ها این امکان را به شما می دهد تا اطلاعات خاصی را به طور مستقیم بیان کنید. برجسته کردن اطلاعات با این روش اهمیت آن را تغییر می دهد و می توانید خیلی ماهرانه و زیرکانه پیام متن را عوض کنید.

برای درک مفهوم و اینکه چطور از حالت passive استفاده کنید باید با دو مفهوم در جمله آشنا شوید: فاعل و مفعول.

فاعل چیزی یا کسی است که به طور مستقیم باعث عملی می شود.

مفعول چیزی یا کسی است که که عملی روی آن انجام می گیرد.

به جمله زیر دقت کنید:

.Lisa makes a phone call

لیزا فاعل است چون کاری انجام داده و تماس تلفنی مفعول، چرا که توسط لیزا انجام شده است. وجه این جمله active است.

با درک این موضوع، می توانیم با استفاده از وجه passive، تمرکز و تأکید روی قسمتی از جمله را تغییر بدهیم.

وجه passive زمانی اتفاق می افتد که تمرکز و تاکید را از روی فاعل بردارید و روی مفعول بگذارید.

با توجه به مثال قبلی، با تاکید روی تماس تلفنی می توانیم یک جمله جدید داشته باشیم:

.A phone call was made by Lisa

این جمله توجه و تاکید را از روی فاعل برمی دارد.

حتی گاهی فاعل حذف می شود و باعث می شود فاعل نامعلوم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد:

.A phone call was made

حال باید پرسید چرا وجه passive را در نوشته های خود استفاده می کنیم تا تمرکز را از روی فاعل برداریم؟

وجه passive این امکان را به شما می دهد تا خیلی راحت و به طور موثر اطلاعاتی که می خواهید را به مخاطبانتان بدهید. با این سبک نوشتن می توانید به طور آگاهانه و با اختیار خودتان معنی نوشته را عوض کنید و خواننده را با زوایای دیگر متن درگیر کنید. این سبک نگارش برای ایمیل های محترمانه به مشتریان یا دانشجویان و همکاران مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از وجه active در جمله ها منظور را به روشنی بیان می کند. وجه جمله ها مصرانه است و به طور دقیق به موضوعی خاص می پردازند. تغییر وجه از active به passive احترام و اهمیت بیشتری به موضوع می دهد. این وجه بیشتر زمانی به کار می رود که می خواهید برای کسانی که از شما مسن تر هستند یا برای مافوقتان در محیط تحصیلی یا اداری نامه‌ای بنویسید یا با آن ها صحبت کنید.

همیشه مراقب باشید بیش از حد از این وجه استفاده نکنید! استفاده بیش از حد از وجه passive در جملات و متون مختلف می تواند باعث ابهام شود و کسی که متن را می خواند به آن اعتماد نکند. پیدا کردن تعادل در استفاده از این دو وجه مهم است و هنر نویسنده را می طلبد.

وقتی یاد گرفتید چطور با هنرمندی تمام تمرکز را از وجه active به passive ببرید، می توانید جملات جذاب و فوق العاده ای را خلق و هر روز از آن ها استفاده کنید. در ادامه تعدادی از این مثال ها را می بینید:

.Active: David is writing an email

.Passive: An email is being written by David

.Active: Sarah is exhausted from hours of studying

.Passive: Hours of studying have made Sarah exhausted

.Active: John felt very important because of the meeting

.Passive: The meeting made John feel very important

اگرچه به نظر می رسد تکنیک های پیشرفته در گرامر، باعث تغییرات جمله واره ئی در نوشته شما می شود، اما باید بدانید این کار این امکان را به شما می دهد که به طرز محسوسی تجربه خوانندگان خود را هدایت کنید. تسلط بر چگونگی استفاده از این مفاهیم گرامری باعث می شود یادگیری زبان انگلیسی جذاب تر باشد و در عین حال سطح مهارت ها بالا برود و بر زبان انگلیسی مسلط شوید.

بهتر از آن، دانش گرامر پیشرفته زبان انگلیسی این قدرت را به شما می دهد که مردم را با خود همراه کنید و توجه خواننده را به قدری جذب کنید که دلش نخواهد حتی کلمه ای از نوشته شما را از دست بدهد و جمله ای را از قلم بیاندازد. مهارت در گرامر پیشرفته زبان انگلیسی باعث می شود در محیط کار و مکاتبات اداری احترام شکل بگیرد، دانش خود را به رخ دیگران بکشید، و با اعتماد به نفسی که این روزها واقعا مهم است، به حرفه و شغلتان بپردازید.

Views: 17

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید